W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz, 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. By podkreślić to wydarzenie Sejm w nocy z wtorku na środę uchwalił ustawę o święcie narodowym, na mocy której 12 listopada w tym roku będzie dniem wolnym od pracy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw a 77 wstrzymało się od głosu. W uzasadnieniu projektu napisano „Uczynienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości”. 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, stąd pojawił się pomysł posłów, aby jeszcze poniedziałek był dniem wolnym, miałoby to przedłużyć tą wyjątkową rocznicę.

Wnioskodawcy wskazywali, że wolny nie wpłynie znacząco na gospodarkę, w porównaniu do poprzednich lat, za to pracodawcy nie kryją rozczarowania i wyliczają ile będzie kosztować dodatkowy dzień wolny.

Uchwalona ustawa oznacza, że spora część Polaków będzie miała długi weekend. Do pracy pójdą pracownicy publicznych szpitali, ambulatoriów i aptek. Nie będą również obowiązywały ograniczenia w temacie handlu.

Flaga Polska
12 listopada dniem wolnym od pracy