Samorząd województwa zachodniopomorskiego zdecydował o dofinansowaniu zabytków na terenie gminy Kamień Pomorski. Na Parafię św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Kościół w Jarszewie oraz wrak żaglowca wydobyty z plaży w Międzywodziu trafi 65 tys. złotych.

– 6% środków województwa trafia do gminy Kamień Pomorski. Wydaje mi się, że żadna z gminy nie może poszczycić się tak wysokim udziałem pieniędzy jakie trafiają na jej teren. To nie wszystko, 4 maja otwieramy nabór na działanie 4.1 – czyli zabytki. Na ten cel mamy 40 mln złotych, pulę sakralną – 25 mln zł (dofinansowanie maksymalne 85%) i pozasakralne – 15 mln zł (dofinansowanie maksymalne 95%). Podstawowy warunek realizacji, to wpisanie obiektu do rejestru zabytków – podkreślał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

XVII wieczny Kościół z Jarszewa czeka wymiana stolarki okiennej, drzwiowej a co najważniejsze osuszanie fundamentów. Pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z 1534 roku. W 1572  przeprowadzono remont uszkodzonej przez burzę wieży. W 1634 pożar w większości strawił kościół, jego odbudowa nastąpiła w 1645. W 1681 Joachim Sellin z Wolina pokrył wnętrze kościoła polichromiami, w 1694 w okna wstawiono witraże, a w  1714 ściana kościoła od strony zachodniej wzmocniona została przyporami. W 1750 kościół został poszerzony od strony południowej i wschodniej, dobudowano również zakrystię. W 1754 przeprowadzono prace malarskie wewnątrz świątyni. W 1913 przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace remontowo-konserwatorskie, wieża kościoła otrzymała nowe odeskowanie.

Wrak z Międzywodzia, jak wskazują na to badania, jest z drugiej połowy XIX wieku. Miał on pierwotnie około 15 metrów długości i 4 metry szerokości. Na chwilę obecną wrak znajduje się na terenie mariny w Kamieniu Pomorskim. – To pierwszy etap, wyrwaliśmy go z morza. Teraz trzeba go ułożyć – stwierdza Grzegorz Kurka. Stępka będzie ułożona na kamiennym podłożu oraz podświetlona. Jego elementy będą połączone specjalnymi kołkami. Wrak w najbliższym czasie zostanie zabezpieczony specjalistycznymi preparatami, które nie pozwolą na jego rozpadanie się. W połowie roku Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej planuje zorganizowanie specjalnej wystawy poświęconej wydobytemu wrakowi.