1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, która zmieniła handel w Polsce, ograniczając go tylko do kilku niedziel w miesiącu. Od jej wprowadzenia sklepy w naszym kraju są czynne tylko przez dwie niedziele w miesiącu – pierwszą i ostatnią. I tak w roku 2018 wypadły 23 niedziele z zakazem handlu.

Grudzień będzie miesiącem wyjątkowym nie tylko dlatego, że jest to okres świąteczny, ale także dlatego, że będzie w nim więcej niedziel handlowych niż w poprzednich miesiącach. Zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. Zaś 2, 16, 23 i 30 grudnia otwarte będą wszystkie sklepy, w tym dyskonty, markety czy butiki w galeriach handlowych.

Twórcy ustawy o zakazie handlu wzięli pod uwagę zbliżające się święta i dodali w ustawie zapis, że zakaz handlu nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku jest to 23 i 16 grudnia. Dodatkowo warto wspomnieć, że w wigilię Bożego Narodzenia sklepy będą czynne do godz. 14:00.

Po Nowym Roku przepisy nieco się zmienią. Bowiem od 1 stycznia 2019 roku handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią oraz w wybrane niedziele przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Sklepy będą otwarte tylko w 15 niedziel, a zamknięte w 37.

rok 2019 kalendarz
Od 1 stycznia 2019 roku handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu.