Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2018. W powiecie kamieńskim dogrywka była potrzebna w gminie Międzyzdroje, gminie Wolin i gminie Golczewo. Wybrańcami mieszkańców zostali odpowiednio Mateusz Bobek, Ewa Grzybowska i Maciej Zieliński. Szczegółowe wyniki poniżej.

Wybory na burmistrza Międzyzdrojów

W Międzyzdrojach zwycięzcą został Mateusz Bobek. Będzie to jego pierwsza kadencja na tym stanowisku. Poprzedni burmistrz, Leszek Dorosz, po dwunastu latach pracy na tym stanowisku postanowił nie kandydować w wyborach 2018. Mateusz Bobek jest najmłodszych burmistrzem w historii Międzyzdrojów. 32-letni międzyzdrojanin we wczorajszym głosowaniu uzyskał 1245 głosów i pokonał wieloletniego samorządowca Jana Magdę (899 głosów), przewodniczącego Rady Miejskiej mijającej właśnie kadencji.

Frekwencja w gminie podczas drugiej tury wyniosła 41,5%

Mateusz Bobek wygrał w 4 z 5 obwodów, we wszystkich z wyjątkiem obwodu w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Poniżej rozkład głosów w poszczególnych obwodach.

wyniki wyborów na burmistrza Międzyzdrojów
Wyniki II tury wyborów na burmistrza Gminy Międzyzdroje (kliknij by powiększyć)

Wybory na burmistrza w gminie Wolin

W gminie Wolin zwyciężczynią wyborów została Ewa Grzybowska, na którą oddano 2454 głosów, czyli 54,9%. Jej konkurent, Waldemar Dubrawski zdobył 2016 głosów (45,1%). Ewa Grzybowska jest wieloletnim pracownikiem Gminy Wolin, obecnie związana jest z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich jako kierownik organizacyjny Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.

Ewa Grzybowska wygrała w większości obwodów (9/14). Poniżej szczegółowy rozkład głosów w obwodach gminy Wolin.

wyniki wyborów na burmistrza Wolina
Wyniki II tury wyborów na burmistrza Gminy Wolin (kliknij by powiększyć)

Wybory na burmistrza gminy Golczewo

W gminie Golczewo zdecydowanym zwycięzcą został Maciej Zieliński. Na młodego przedsiębiorcę oddano 1644 głosy (65,21%). Dotychczasowy burmistrz Andrzej Danieluk otrzymał prawie połowę głosów mniej (877) i po dwunastu latach żegna się ze stanowiskiem burmistrza gminy Golczewo.

Maciej Zieliński wygrał we wszystkich trzech obwodach w swojej gminie, uzyskując w każdym wynik powyżej 60%. Poniżej szczegóły głosowania w poszczególnych obwodach.

wyniki wyborów na burmistrza Golczewa
Wyniki II tury wyborów na burmistrza Gminy Golczewo (kliknij by powiększyć)

Gratulacje dla zwycięzców za zdobycie uznania większości wyborców i dla pokonanych za walkę do samego końca. Oby rozpoczynająca się kadencja utwierdziła mieszkańców w przekonaniu, że był to dobry wybór.