Po północy, już w niedzielę 20 maja, zakończyła się ósma edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pierwsi zwiedzający pojawili się już przed 19:00. Zobaczyli otwartą niedawno wystawę „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii” ukazującą zabytki archeologiczne odkryte, przed i po II wojnie światowej, na terenie naszego powiatu w jego dzisiejszych granicach. W siedzibie MHZK prezentowane były również inne wystawy czasowe takie jak – „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku”, „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, „Kołobrzeskie impresje” oraz ekspozycja o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontuarem kamieńskich organów z 1888 roku.

Zwiedzający zobaczyli również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a także pozyskane w ubiegłym roku obiekty, o których informowały media ogólnopolskie jak obraz kościoła w Trzęsaczu XIX-wiecznego kamieńskiego malarza Constantina von Wietersheima czy wypożyczony muzeum unikatowy samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX wieku w szczecińskiej fabryce Stoewer.

Oprócz wystaw odbyły się także krótkie prelekcje dotyczące dziejów miasta i zbiorów znajdujących się w muzeum. O godzinie 19:00 rozpoczęła się pierwsza z nich poświęcona kolekcji kamieńskich pocztówek sprzed 1945 roku znajdującej się w zbiorach. O 20:00 zaś przedstawiona została problematyka odbudowy „Uzdrowiska Kamień Pomorski” po II wojnie światowej. Po tej prezentacji goście udali się pod budynek Sądu Rejonowego, który w tym roku obchodzi 160. rocznicę powstania. Przez Plac Wolności i ulicę Władysława Jagiełły udano się do Muzeum Kamieni na baszcie. Przewodnikiem tej wyprawy był sędzia w historycznym stroju, którego przebranie udało się pozyskać.

Po powrocie z Muzeum Kamieni, około godziny 22:30 rozpoczęła się prelekcja dotyczącą nazewnictwa ulic Kamienia Pomorskiego. Na przestrzeni ubiegłego wieku, niektóre z nich nawet pięciokrotnie zmieniały swoje nazwy.  Tegoroczną Noc Muzeów zakończyła, już po północy, prezentacja filmowa dotycząca Kamienia Pomorskiego.

Wszystkim, którzy odwiedzili muzeum serdecznie podziękowania za przybycie!
Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej