W sobotę 29 września na wodach Zalewu Kamieńskiego odbyły się podwórkowe regaty pierogowe, które na przestrzeni dziewięciu lat stały się stałym punktem kamieńskiego kalendarza żeglarskiego.

Impreza ma charakter głównie rozrywkowy i została wykreowana przez kamieńskich żeglarzy w celu wydłużenia sezonu regatowego na naszym akwenie.

Regaty Pierogowe 2018
Trasa Regat Pierogowych 2018.

Geneza regat sięga września 2009 roku, kiedy to podczas jednego z koleżeńskich spotkań w Marinie Kamień Pomorski, koledzy Jacek Baryła, Mariusz Tetela, Maciek Magneski i Rysiu Krawczyk wraz z kilkoma innymi żeglarzami wpadli na pomysł zorganizowania zawodów na wesoło przy misce pierogów.

Pomysł przyjął się od razu, czego dowodem jest doskonała frekwencja podczas tegorocznej edycji Regat Pierogowych, do których zgłosiło się 20 jachtów turystycznych podzielonych na trzy klasy:

  • jachty do 6 m
  • jachty od 6 m do 8 m
  • jachty powyżej 8 m

Pomiędzy godziną 11:30 a 16:00 odbyły się dwa wyścigi na trasie wyznaczonej po głównych znakach nawigacyjnych Zalewu Kamieńskiego i dodatkowych bojkach rozprowadzających.

W klasie jachtów do 6 m zwyciężył jacht Silke z Krystianem Dochem za sterem, w klasie do 8 m na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo Obcy II i Dalia prowadzone prze Jerzego Pituchę i Adama Bąka, natomiast w klasie powyżej 8 m zwyciężył Robert Rayski na jachcie Hruby.

Szczegółowe wyniki końcowe przedstawia załączona tabela.

Regaty Pierogowe 2018
Szczegółowe wyniki końcowe Regat Pierogowych 2018.

Impreza miała charakter niekomercyjny i udało się ją zorganizować w oparciu o społeczne zaangażowanie żeglarzy. Sędziowaniem jak zwykle zajął się niezawodny Grzegorz Rzezak, a bezpieczeństwo na wodzie zabezpieczali wolontariusze z WOPR-u. Symboliczne wpisowe do regat wystarczyło z kolei na zorganizowanie wesołego zakończenia imprezy przy ognisku z obowiązkowymi pierogami z restauracji Herbowej z Golczewa i innymi smakołykami, o które zadbał Mariusz Tetela. Weteran Pierogowych Jacek Baryła zaskoczył wszystkich konkursem wiedzy na temat historii tej specyficznej imprezy.

Marina Kamień Pomorski i Jacht Klub Kamień Pomorski zatroszczyły się o puchary i niezbędny sprzęt.

Tekst: Mateusz Stodulski

Zdjęcia: Uczestnicy Regat Pierogowych

 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here