Wczoraj Szymon Kuczyński wpłynął do Kamienia Pomorskiego. Młody żeglarz w swoim samotnym rejsie ustanowił rekord świata w okołoziemskiej żegludze na niewielkim, sześciometrowym jachcie bez zawijania do portu. Szymon jest trzecim Polakiem po Henryku Jaskule i Tomaszu Lewandowskim, który dokonał tego wyczynu samotnie bez zawijania do portu.

Szymon Kuczyński na swoim jachcie Atlantic Puffin
Szymon Kuczynski i jego Atlantic Puffin na wodach Zalewu Kamieńskiego w otoczeniu eskorty motorowodniaków.

W Kamieniu Pomorskim Szymona oprócz mieszkańców powitali żeglarze oraz motorowodniacy, którzy asystowali mu na wodzie już od Dziwnowa. Był szampan, przygrywająca Orkiestra Marynarki Wojennej ze Świnoujścia i gratulacje, między innymi od Zastępcy Burmistrza Gminy Kamień Pomorski Leszka Szeflińskiego i Burmistrza Gminy Sulechów Ignacego Odważnego.

Na specjalnej ściance można było zrobić sobie zdjęcie z Kapitanem Szymonem, a na stoisku nieopodal zdobyć książkę autorstwa Szymona Kuczyńskiego i Dobrochny Nowak „Dookoła Świata o tak, o …”. Na zakończenie nasz rekordzista świata opowiedział o swoim rejsie oraz zaprezentował pokaz slajdów z całej podróży.

Kuczyński spędził na swoim jachcie 10 miesięcy. Wyruszył 19 sierpnia 2017 roku z angielskiego Plymouth, do którego wrócił 17 maja 2018r. Zamknięcie wokółziemskiej pętli zajęło mu 271 dni 10 godzin i 29 minut. Opłynął między innymi słynne przylądki Horn i Dobrej Nadziei. Sam poradził sobie z awarią masztu. Przeczytał 143 książki.

Statystyki rejsu:
Czas rejsu: 270 dni, 10 godziny, 29 minuty
Pokonanych mil: 29 044
Jacht „Atlantic Puffin”
Typ: Maxus 22
Producent: Stocznia Jachtowa Northman, Polska
Projekt: Jacek Daszkiewicz
Długość: 6,36 m
Szerokość: 2,48 m
Powierzchnia żagli podstawowych: 23 m2
Zanurzenie: 1,40 m
Masa jachtu: 1350kg (balast 500kg)
Sponsorzy i partnerzy rejsu „Call of the Ocean”: Stocznia Jachtowa Northman, Eljacht, OceanTeam Sailing School, Selden, Marineworks, Sail Service, TBS, Crewsaver, Ronstan, Ahoj Czarter, Kompas, Morka.pl, Zielone Pojęcie, This1, Dzik Podłogi, Szkoła Żeglarstwa Gertis, AppYourself, Jacht Klub Kamień Pomorski.
Szymon Kuczyński jest ambasadorem Mariny Kamień Pomorski.
Poprzedni artykułPrzywitanie w Polsce Szymona Kuczyńskiego – zdobywcy rekordu świata
Następny artykułDni Wolina 2018