W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 10 maja 2018r. odbyło się spotkanie autorskie „Życie jest bardziej niewiarygodne niż fikcja” z dziennikarzem śledczym Tomaszem Sekielskim. Moderatorem spotkania była Anna Sekielska, żona gościa.

Tomasz Sekielski opowiedział o swojej karierze dziennikarskiej i założonym w 2014r. wydawnictwie „Od deski do deski”, które prowadzi wraz z żoną Anną. Jak sam mówi, on gwiazdorzy, a ona jest „od czarnej roboty”. Idealnie się uzupełniają i tworzą wspaniałą parę zarówno zawodowo jak i prywatnie. Sekielski chciał napisać powieść kryminalną, ale nigdy nie miał na to czasu. Zaczął poważnie myśleć o książce, gdy po 15 latach zrezygnował z pracy w telewizji TVN, bo, jak sam przyznał, „było mu za dobrze”. Od początku istnienia stacji wspólnie z Andrzejem Morozowskim stworzyli wiele programów publicystycznych: „Teraz my!”, „Czarno na białym”.

Tomasz Sekielski w międzyzdrojskiej bibliotece
Tomasz Sekielski opowiadał o pracy dziennikarza i swoim wydawnictwie „Od deski do deski” w międzyzdrojskiej bibliotece. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.

Zdobył Telekamery, Wiktory i inne nagrody publiczności, ale nie czuł wyzwań, zatracił w sobie pasję reportera. Chciał rozwijać się jako dziennikarz i mieć możliwość robienia reportaży na całym świecie. Podjął decyzję, że zostanie „wolnym strzelcem”, dopiero wtedy poczuł, że może zacząć swoją literacką przygodę. Sekielski przeprowadził się z rodziną na Podlasie, gdzie mieszka do dzisiaj. Tam znalazł spokój i mógł skupić się nad pisaniem książki, co od najmłodszych lat było jego marzeniem. Inspiracją do powstania pierwszej powieści kryminalnej „Sejf” była wieś Koterka przy granicy z Białorusią, a dokładniej znajdująca się na bagnach cerkiew. Wydawnictwo Rebis chętnie wydało książkę, ale postawiło warunek, że ma to być trylogia. W ten sposób powstały kolejne części „Obraz kontrolowany” i „Sejf 3: gniazdo kruka”.

Tomasz Sekielski w międzyzdrojskiej bibliotece
Goście spotkania autorskiego z Tomaszem Sekielskim w międzyzdrojskiej bibliotece. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.

Gość biblioteki opowiedział również o trylogii „Susza”, która okazała się jeszcze mroczniejszym thrillerem. „Zapach suszy” jest pierwszą częścią cyklu, w której autor porusza temat wojny na Ukrainie, w „Smaku suszy” buduje fabułę wokół wojny z terroryzmem i handlu ludźmi. Książki, które tworzy Tomasz Sekielski są formą rozrywki. Autorowi zależy, by zmuszały czytelnika do myślenia, dlatego przemyca ważne tematy: mafijne porachunki, zamachy terrorystyczne, wojna na Ukrainie, handel ludźmi, pedofilię. Sekielski chciał zwrócić uwagę na ważne problemy, które jak przyznał, są omijane w mediach publicznych.

Tomasz Sekielski był na Majdanie, relacjonował wojnę w Kosowie, nagrywał programy o kartelach narkotykowych w Meksyku. Żona dziennikarza przyznała, że przyzwyczaiła się do wyjazdów męża w niebezpieczne miejsca.

Autor opowiedział o swojej pracy nad książkami. Przyznał, że największą część swojego czasu spędza nad przygotowaniami do tekstu. Dokładnie nakreśla cechy swoich bohaterów, planuje fabułę książki, którą niekiedy zmienia w trakcie pisania. Tomasz Sekielski cytuje za Stephenem Kingiem, że „należy słuchać swoich bohaterów” i jeśli wymaga tego sytuacja, trzeba zmienić tekst. Anna Sekielska kupiła mężowi w prezencie program do tworzenia diagramów, który jest bardzo pomocny w zbieraniu informacji do książki. Kiedy autora opuszcza wena, zaczyna odkurzać. Nie portretuje 1:1, ale przyznaje, że gen publicysty niekiedy go ponosi.

Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece Tomasz Sekielski rozmawiał z gośćmi i rozdawał autografy. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.
Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece Tomasz Sekielski rozmawiał z gośćmi i rozdawał autografy. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.

Dziennikarz odpowiadał na pytania publiczności, które dotyczyły m.in. ważnych spraw politycznych. Zdradził, że obecnie pracuje nad filmem, który w przyszłym roku będzie dostępny w Internecie. Przy wsparciu społeczeństwa powstanie dokument, który poruszy kontrowersyjny temat w naszym kraju. Oczywiście autor nadal będzie rozwijał się literacko, w październiku będzie można kupić trzecią cześć trylogii „Susza”. Autor planuje wydać cykl książek na podstawie programów „Fokus”.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Można było kupić książkę autora z dedykacją. Dziennikarz z każdym czytelnikiem zamienił kilka słów, by osobiście podziękować za przybycie.

Podczas spotkania z Tomaszem Sekielskim w międzyzdrojskiej bibliotece można było zakupić jego książki. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach
Podczas spotkania z Tomaszem Sekielskim w międzyzdrojskiej bibliotece można było zakupić jego książki. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.

Spotkanie zorganizowała międzyzdrojska biblioteka wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki. Pomocy w organizacji spotkania udzielił Hotel Aurora Family & Spa.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece w Międzyzdrojach.

Tomasz Sekielski w międzyzdrojskiej bibliotece
Tomasz Sekielski i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Foto: Biblioteka w Międzyzdrojach.