Góra Gosań, czyli najwyższy klif polskiego wybrzeża

Na wyspie Wolin na wysokości 93 m n. p. m. bezpośrednio nad Bałtykiem znajduje się punkt widokowy z przepięknym widokiem na morze, klify, Międzyzdroje i wyspę Uznam.

Wzgórze Gosań mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, między Dziwnowem a Międzyzdrojami, na trasie drogi wojewódzkiej nr 102. Od parkingów są wyznaczone ścieżki. Żeby wyjść na szczyt wzgórza trzeba pokonać około 600 metrów dość stromego podejścia przez las bukowo – dębowy. Warto, bo widok jest naprawdę oszałamiający. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec Międzyzdroje oraz wybrzeże niemieckiej części wyspy Uznam. Widok szczególnie pięknie prezentuje się w trakcie zachodu słońca.

Gosań to dobry punkt obserwacyjny struktury tzw. klifu osypiskowego, który powstaje w wyniku podcinania, podmywania przez morze dolnej części zbocza i porastającej go roślinności. Osypujący się piasek tworzy dodatkowo stożki osuwiskowe. To skupiska piasku i żwiru są porośnięte przez osypujące się wraz z ruchami ziemi rośliny.

Wzgórze Gosań to nie tylko spektakularny punkt widokowy z niesamowitą panoramą na Bałtyk, ale także miejsce znaczone śladami historii. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji. Można tu zwiedzić schrony, czy obejrzeć wieżę obserwacyjną.