Lubin na wyspie Wolin – najbardziej urokliwy sekret wyspy?

Niezwykłe miejsce na wyspie Wolin, łączące w sobie ślady średniowiecznej historii, wspaniałe przykłady architektury sakralnej oraz pomniki przyrody ze spektakularnymi widokami na morze, wyspy i rozlewiska rzeki Świny.

Rozlewiska Zalewu Kamieńskiego - punkt widokowy Lubin

Lubin to niewielka miejscowość położona w południowo – zachodniej części wyspy Wolin. Pierwsze wzmianki o grodzisku Lubin pochodzą z początku XII wieku. Już wtedy istniał tutaj jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich na Pomorzu. Świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy, rybaków i kupców, została zbudowana w ramach akcji chrystianizacyjnej świętego Ottona. Niestety grodzisko zostało całkowicie zniszczone w czasie wojny w drugiej połowie XII wieku. I właściwie dopiero badania archeologiczne prowadzone od 2008 roku potwierdziły znaczenie Lubina, jako ważnego, wczesnośredniowiecznego grodu. Archeolodzy odkryli wówczas wyjątkowe eksponaty, w tym fragmenty ceramiki, szkła, rogowych grzebieni z motywem charakterystycznej skandynawskiej plecionki, koraliki z kryształu górskiego i bursztynu, różnego rodzaju ozdobne zapinki, monety oraz pozostałości akcesoriów z łodzi. Wszystko to wskazuje na to, że Lubin był dużym, bardzo dobrze rozwiniętym i zasobnym grodem, zamieszkałym przez zamożnych ludzi, którzy żyli z pracy na morzu i handlu. Wykopaliska odsłoniły szczątki średniowiecznego kościoła, który przetrwał aż do XIV wieku oraz relikty mieszkalnej baszty i cmentarzyska. W najwyższym punkcie grodziska zlokalizowana była latarnia morska. Rozpalany na szczycie wzgórza ogień wskazywał drogę statkom. Dziś mieści się tu punkt widokowy. Z drewnianych tarasów zlokalizowanych na klifie na wysokości 50 metrów n. p. m. można zobaczyć archipelag 44 wysp Zalewu Szczecińskiego. To również świetny punkt do obserwacji ptactwa żerującego w rozlewiskach rzeki Świny i szuwarach jeziora Wicko Wielkie.

Rozlewiska Zalewu Kamieńskiego - punkt widokowy Lubin

W miejscu średniowiecznego kościoła św. Mikołaja zbudowano w latach 1858–1862 neogotycki kościół pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. W jednonawowej świątyni z czerwonej cegły na uwagę zasługują witraże urozmaicające jasne, skromne wnętrze. Obok kościoła warto obejrzeć średniowieczną chrzcielnicę z czasów świętego Ottona (XII wiek) wykonaną z neolitycznych żaren. Ten strzelisty, surowy kościół otoczony jest pięknymi lipami drobnolistnymi, zwanymi Babkami Proszalnymi. Jedna z nich, o wysokości 20 metrów, średnicy korony 18 metrów i obwodzie 780 cm, została uznana za pomnik przyrody.

kościół w miejscowości Lubin na wyspie Wolin

To nie koniec atrakcji w Lubinie i jego okolicach. Warto wybrać się na pobliskie Wzgórze Zielonka. Piesza wycieczka niebieskim szlakiem leśnym z Lubina zajmie około 1 godzinę i 20 minut. Trasa jest dość stroma, ale wygodna. Jej zwieńczeniem są wspaniałe widoki na morze, rozlewiska rzeki Świny, obrośnięte trzciną bagienne wyspy i przepływające statki. Widok jest podobny do tego rozciągającego się z punktu widokowego w Lubinie, ale szerszy. Wzgórze Zielonka ma bowiem wysokość 81 m nad poziomem morza. Kolejnym niezwykłym punktem widokowym w okolicy jest Piaskowa Góra, znajdująca się na niebieskim szlaku między Lubinem a Międzyzdrojami. Dawne wyrobisko kredy zostało zalane wodą tworząc Turkusowe Jezioro. Jego szmaragdowy kolor jest efektem odbijania się światła od śnieżnobiałego wapiennego dnia jeziora i wody bogatej w związki wapnia.