Dziwnów

Charakterystyka miejscowości

Dziwnów to miejscowość nadmorska położona w gminie Dziwnów, w powiecie kamieńskim. Łagodny morski klimat, atrakcje i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają to miejsce. Cechą charakterystyczną miejscowości jest jej położenie pomiędzy Morzem Bałtyckim i Zalewem Kamieńskim oraz rzeką Dziwną, a także most zwodzony. Wizytówką miasta stały się statki pirackie, dzięki którym Dziwnów odwiedza coraz większa liczba turystów.

Krótka historia

Pierwsze informacje o Dziwnowie pochodzą z połowy XIII wieku. Do XIX wieku mieszkańcy Dziwnowa zajmowali się przede wszystkim połowem ryb oraz obróbką bursztynu. Turyści zaczęli przyjeżdżać tu, gdy odkryto źródła solankowe. Przyczyniło się to do zwiększenia atrakcyjności miejscowości i jej rozwoju. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy przepływającej przez nią rzeki Dziwny łączącej Zatokę Wrzosowską będącą częścią Zalewu Kamieńskiego z Morzem Bałtyckim.

Plaża

Plaża w Dziwnowie ma długość 5 km i szerokość do 100 m. Z centrum do plaży jest około 200 metrów. Prowadzi na nią 9 wejść, wśród których są również te przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Piękna plaża z drobnym piaskiem stanowi ulubione miejsce odpoczynku turystów. Plażę od miejscowości dzielą wydmy, na których znajduje się promenada spacerowo-widokowa. W czasie wakacji na plaży dostępne są atrakcje dla dzieci, można wypożyczyć leżaki, są toalety i przebieralnie. Zejście do wody jest łagodne.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Dziwnów posiada bogatą bazę noclegową, na którą składają się m.in. apartamenty, wille, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, pokoje gościnne. Duży wybór umożliwia dopasowanie noclegu do potrzeb i możliwości finansowych. Turyści przebywający w Dziwnowie mają również do wyboru bogatą ofertę gastronomiczną. Są tu m.in. restauracje, smażalnie ryb, pizzerie, kebaby. Można tu zjeść dobry domowy obiad, pyszną rybę czy też popularne Fast food’y. Oczywiście w miejscowości nie brakuje również lodziarni z pysznymi lodami i goframi, stanowiących nieodłączny element nadmorskich miejscowości turystycznych.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Dziwnów to miejscowość, w której turyści mają wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Jest tu wiele fajnych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc, które koniecznie powinien zobaczyć każdy turysta będący w Dziwnowie jest przystań statków pasażerskich. W Warto zobaczyć również port jachtowy i port rybacki oraz przystań sezonową, na terenie której w lecie organizowane są imprezy kulturalno-rozrywkowe. W 2002 roku w Dziwnowie powstała Aleja Gwiazd sportu, na której zobaczyć można ponad 90 replik medali olimpijskich. Wyjątkowym miejscem w Dziwnowie jest promenada. Turyści chętnie tu spacerują, podziwiając piękne nadmorskie widoki. Charakterystycznym elementem miejscowości jest czerwony most zwodzony, który podnoszony jest latem w godzinach parzystych, co umożliwia rejsy pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim. Warto zarezerwować sobie kilka godzin podczas pobytu w Dziwnowie, by zwiedzić Nadmorski Park Miniatur. To miejsce, w którym można zobaczyć repliki wszystkich polskich latarni morskich oraz jeżdżący pomiędzy nimi parowóz. Wieczorem polecamy przyjść do parku, w miejsce gdzie znajduje się fontanna. Widać stąd znajdującą się na brzegu rzeki świetlną figurę statku. Niezapomnianą przygodą podczas pobytu tutaj będzie wodna wycieczka np. statkiem, motorówką. Morze, zalew i rzeka sprzyjają uprawianiu sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing, jazda na nartach i rowerach wodnych, kajakarstwo. Nadmorskie tereny są idealne dla rowerzystów, którzy mają do wyboru kilka szlaków turystycznych, a wśród nich m.in.:

  • Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego,
  • R-10 Międzynarodowy Szlak Rowerowy „Dookoła Bałtyku”,
  • Europejski długodystansowy szlak pieszy oznaczony symbolem E9.

W okresie letnim w Dziwnowie odbywają się duże cykliczne imprezy. W czerwcu są to Dni Morza. Podczas wydarzenia jest okazja by za darmo popływać statkiem, posłuchać muzyki, obejrzeć pokaz sztucznych ogni, czy też skosztować pysznego jedzenia. W lipcu są Etapowe Regaty Turystyczne, podczas których odbywają się m.in. pokazy sportów wodnych i turnieje piłki plażowej. Festiwal Gwiazd Sportu, Dzień Grecki, Cztery Mile Jarka, Naptunalia to główne wydarzenia, które odbywają się tutaj w sierpni. We wrześniu Dziwnów żegna lato organizując Regaty Żeglarskie. Podczas wakacji organizowane jest tu również Kino na leżakach, Plażowe Mistrzostwa Budowniczych, Festyn Komandosa i wiele innych imprez znanych i lubianych przez mieszkańców i turystów. Wśród wielu możliwości wykorzystania wolnego czasu w Dziwnowie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i zarówno podczas pięknej, słonecznej pogody jak i tej nieco gorszej spędzicie tu swój niezapomniany urlop.

Pogoda

Turyści najchętniej przyjeżdżają nad morze w lecie. Lipiec to najcieplejszy miesiąc, w którym występuje jednak najwięcej opadów. Statystycznie najmniej pada w lutym. Latem turyści przyjeżdżają tu, by korzystać z kąpieli morskich i słonecznych. Późna wiosna i wczesna jesień to czas, gdy jest na tyle ciepło, by móc w spokoju spacerować po pustej plaży wsłuchując się w szum morskich fal. Zimą w jest tu największe stężenie jodu w powietrzu. O tej porze spacery po plaży bardzo dobrze wpłyną na nasze zdrowie.

Dojazd

Dziwnów położony jest przy drodze wojewódzkiej nr 102. Bezpośrednio dojedziecie tu samochodem lub autobusem/busem. Główni przewoźnicy oferujący swoje usługi w Dziwnowie to PKS Kamień Pomorski, KSK BUS, EMIL BUS, OBER-TRANS, BenkoBus.

Z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa najkrótsza droga wynosi nieco ponad 12 km i prowadzi DW107 do Dziwnówka i następnie DW 102 do Dziwnowa. Ze Świnoujścia do Dziwnowa podróż trwa około 1 godz. i 20 min. Trasa prowadzi „krajową trójką” i DW 102 m.in. przez Międzyzdroje, Wisełkę, Międzywodzie a podróż obejmuje również przeprawę promem. Ze Szczecina do Dziwnowa dostaniemy się S3 i DW 107, mijając po drodze Goleniów i Kamień Pomorski. W Dziwnowie nie ma stacji kolejowej, ale najbliższe znajdują się w Kamieniu Pomorskim, Wysokiej Kamieńskiej i Międzyzdrojach.

Podsumowanie

Dziwnów to piękna, nadmorska miejscowość posiadająca charakterystyczny klimat. Dziwnów to przede wszystkim piękna plaża i różnorodność wodnych akwenów, ale również inne miejsca, które są wizytówką miejscowości i do których turyści chętnie wracają. Każda pora roku jest dobra, by odwiedzić Dziwnów. Przepiękne zachody słońca nad brzegiem morza na pewno zapadną wam w pamięci na długo, sprawiając że będziecie chcieli wrócić.