Dziwnówek

Charakterystyka miejscowości

Dziwnówek to piękna miejscowość położona w powiecie kamieńskim, w gminie Dziwnów. Popularna miejscowość wypoczynkowa leży pomiędzy Morzem Bałtyckim a Zalewem Kamieńskim. Niepowtarzalny nadmorski klimat Dziwnówka przyciąga turystów w każdym wieku.

 Krótka historia

Pierwsze informacje na temat Dziwnówka pochodzą z XVI wieku. Miejscowość pełniła wtedy funkcję osady rybackiej. Rozwój Dziwnówka przypada na drugą połowę XIX wieku. Pod koniec XIX i na początku XX wieku powstawały otwory wiertnicze, za pomocą których dostarczano solankę do celów leczniczych. Zapoczątkowało to rozwój turystyki, a miejscowości zaczęły pojawiać się pensjonaty i sanatoria. W Dziwnówku miał miejsce akt zaślubin Wojska Polskiego z morzem.

 Plaża

Plaża w Dziwnówku ma długość około 1,5 km i szerokość do 80 metrów. Piaszczysta i czysta plaża otoczona jest wydmami, na których rosną drzewa.  Na plaże prowadzą cztery wejścia. Morskie kąpielisko ma 400m długości i obejmuje odcinek między ulicami 1-go Maja i Plażową. Na plaży znajdują się dmuchane atrakcje dla dzieci, wypożyczalnie leżaków, przebieralnie, toalety. Odległość z centrum do plaży wynosi około 300 metrów.

 Baza noclegowa i gastronomiczna

W Dziwnówku istnieje wiele miejsc noclegowych, w różnych przedziałach cenowych i o różnych standardach. Baza noclegowa Dziwnówka obejmuje zarówno pola namiotowe i domki kempingowe jak również noclegi dla bardziej wymagających turystów: wille, apartamenty, ośrodki wczasowe. Zróżnicowana baza noclegowa umożliwia duży wybór turystom, dzięki czemu każdy może tu znaleźć coś dla siebie. W Dziwnówku znajdują się punkty gastronomiczne takie jak restauracje, bary, pizzerie. W miejscowości są sklepy spożywcze, targowisko.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

W Dziwnówku na pewno spodoba się tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Piesze i rowerowe wycieczki, sporty wodne, jazda konna – to tylko kilka pomysłów, które można wykorzystać będąc w Dziwnówku. Przez miejscowość przebiega Europejski Dalekobieżny Szlak Turystyczny E9 – oznakowany pieszy szlak turystyczny. Miłośnicy jazdy na rowerze mają do wykorzystania różne ścieżki rowerowe. Jeżdżąc rowerem w okolicy można podziwiać piękne widoki, które staną się niezapomnianymi wspomnieniami. Wielu turystów biega, uprawia Nordic Walking.

Położenie miejscowości blisko Zalewu Kamieńskiego i rzeki Dziwny umożliwia wędkowanie. W jeziorze znajdują się m.in. okonie, płocie, szczupaki, leszcze. Panują tu idealne warunki, by uprawiać sporty wodne: kajakarstwo, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding, jazdę na nartach i rowerach wodnych. Nad brzegiem zatoki Jeziora Wrzosowskiego panują idealne warunki do nauki sportów wodnych. W Dziwnówku można nauczyć się winsurfingu, kitesurfingu w znajdującej się tu szkole oraz wypożyczyć sprzęt wodny.

Dużą atrakcją dla turystów jest możliwość popłynięcia w rejs statkiem wycieczkowym. W czasie wakacji w miejscowości znajduje się wesołe miasteczko, które jest wspaniałą atrakcją dla najmłodszych. Na skrzyżowaniu ulicy Wolności z ulicą Kamieńską podziwiać można niedużą latarnię, która stanowi sklep z pamiątkami.

Będąc w Dziwnówku warto odwiedzić sąsiednie miejscowości, w których znajdują się  ciekawe atrakcje np. Bałtycki Park Dinozaurów oraz jazda konna we Wrzosowie, Nadmorski Park Miniatur i Kolejek oraz Park Linowy TARZANIA w Dziwnowie, ruiny kościoła w Trzęsaczu i wiele innych.

 Pogoda

Klimat w Dziwnówku jest umiarkowanie ciepły. Najwięcej opadów przypada na lipiec, najmniej na luty. Lipiec to także najcieplejszym miesiąc w roku. Szczególnie pora letnia zachęca turystów by tu przyjechać oraz korzystać z kąpieli morskich i słonecznych. Warto jednak przyjechać do Dziwnówka również wczesną jesienią, gdy jest jeszcze dość ciepło, a plaże są puste. W okresie tym nad morze przyjeżdżają osoby nielubiące upałów i tłoków. Zimą w Dziwnówku jest największe stężenie jodu w powietrzu. O tej porze spacery po plaży bardzo dobrze wpłyną na nasze zdrowie.

 Dojazd

Bezpośrednio do Dziwnówka można dostać się samochodem lub autobusem/busem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Goleniowie, a najbliższa stacja kolejowa w Kamieniu Pomorskim lub Międzyzdrojach. Główni przewoźnicy oferujący swoje usługi w Dziwnówku to PKS Kamień Pomorski, KSK BUS, EMIL BUS, OBER-TRANS. Dojazd do Dziwnówka odbywa się drogą wojewódzką nr 107, którą dojedzie się z Kamienia Pomorskiego oraz drogą wojewódzką nr 102, którą dojedziemy np. z Międzyzdrojów. Ze Szczecina do Dziwnówka prowadzi DK3 i DW 107.

Podsumowanie

Dziwnówek to miejsce, które powinien odwiedzić każdy. Sprzyjający mikroklimat, piękna plaża, bliskość morza i zalewu to cechy, które niewątpliwie przemawiają na korzyść miejscowości. Warto odwiedzić Dziwnówek latem, ale również poza okresem wakacyjnym. Cisza i spokój, która tu wtedy panuje przyciąga wszystkich pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Można wtedy spacerować po pustej plaży, karmić mewy i słuchać szumu morza. Przepiękne zachody słońca nad brzegiem morza na pewno zapadną wam w pamięci na długo.