Łukęcin

Charakterystyka miejscowości

Łukęcin to nadmorska miejscowość położona w powiecie kamieńskim i najmniejsza miejscowość gminy Dziwnów. Miejscowość charakteryzuje urwisty klifowy brzeg, czysta plaża i iglasty las.  Jest tu spokojnie nawet latem, gdy przyjeżdżają turyści.

Krótka historia

Łukęcin, tak jak większość nadmorskich miejscowości, początkowo był osadą rybacką. W miejscowość o charakterze turystycznym zaczął przekształcać się dopiero w XX wieku.

Plaża

W Łukęcinie znajduje się piękna, szeroka, piaszczysta plaża o długości 1 km. Plaża nie jest zatłoczona nawet w środku wakacji, co jest niewątpliwie ogromną zaletą. Na plaże prowadzą cztery zejścia, główne z nich znajduje się przy ulicy Morskiej. Przy głównym zejściu znajduje się strzeżone kąpielisko, które ma długość 200 metrów.

 Baza noclegowa i gastronomiczna

Baza noclegowa w Łukęcinie jest zadbana, a ceny noclegów bardzo rozsądne. Nie trzeba obawiać się o wielkie koszty, by móc w spokoju odpocząć od hałasu wielkiego miasta. Do wyboru mamy domki letniskowe, pokoje gościnne, domy gościnne, apartamenty. Baza gastronomiczna nie jest bogata, ale na pewno znajdziecie tu miejsce, by zjeść obiad czy napić się kawy.

 Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Główną atrakcją w Łukęcinie jest plaża. Gdy pogoda sprzyja, piękna piaszczysta plaża to miejsce, gdzie turyści spędzają większość swojego urlopu w Łukęcinie. Jeżeli jednak morskie i słoneczne kąpiele znudzą się wam, to można odwiedzić pobliskie miejscowości nadmorskie, które oferują wiele atrakcji turystycznych.  Będąc w Łukęcinie warto wybrać się na rowerową wycieczkę, by zwiedzić okolicę i aktywnie spędzić wolny czas. Są tu ścieżki rowerowe, ale można również jeździć leśnymi i polnymi drogami. Przez Łukęcin przechodzi Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego będący częścią pieszego Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Nie ma tu wielkich atrakcji dla najmłodszych, dlatego rodziny z dziećmi mogą wybrać się do sąsiednich miejscowości, by wspólnie ciekawie spędzić czas np. w Parku Miniatur i Kolejek pod Dziwnowem, Bałtyckim Parku Dinozaurów we Wrzosowie czy też Parku Wieloryba w Rewalu. W Łukęcinie można także pojeździć konno. Zarówno początkujący jak i zaawansowani jeźdźcy mogą podziwiać piękne nadmorskie widoki podczas jazdy konnej i spędzić w ten sposób aktywnie czas. Dla najmłodszych także przygotowano konne atrakcje. W Łukęcinie znajduje się wybudowany w 2007 roku kościół NMP Królowej Polski, który posiada ciekawą konstrukcję z murem pruskim. Jest to chyba jedyny ciekawy obiekt w miejscowości. Zachęcamy, by pojechać do pobliskich miejscowości takich jak np. Trzęsacz, gdzie na urwistym klifie znajdują się ruiny kościoła, Niechorze , gdzie można podziwiać okolicę z góry latarni morskiej czy też Kamienia Pomorskiego , w którym polecamy odwiedzić Muzeum Minerałów i katedrę św. Jana Chrzciciela.

 Pogoda

Klimat w Łukęcinie jest umiarkowanie ciepły. Statystycznie najwięcej opadów występuje w lipcu, najmniej natomiast w lutym. Lipiec jest również najcieplejszym miesiącem w roku. Warto przyjechać tu również we wrześniu, gdy jest jeszcze dość ciepło, a plaże są puste. Jest to okres, gdy nad morze przyjeżdżają osoby nielubiące upałów i tłoków, szczególnie rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Warto przyjechać tu również zimą, gdy stężenie jodu w powietrzu jest największe. O tej porze spacery nad brzegiem morza bardzo dobrze wpłyną na nasze zdrowie.

 Dojazd

Przez miejscowość przebiega droga krajowa 102. Najlepiej dojechać tu samochodem, autobusem lub busem. Aby dojechać tu z Kamienia Pomorskiego należy kierować się drogą wojewódzką 107 przez Strzeżewko. Ze Szczecina do Łukęcina najszybsza i najkrótsza droga prowadzi drogą S3 do Parłówka i dalej DW 107 przez Kamień Pomorski do Łukęcina. By dojechać ze Świnoujścia do Łukęcina należy jechać DK3 do Międzyzdrojów, a następnie DW 102 przez Kołczewo, Międzywodzie, Dziwnów i Dziwnówek. Przez Łukęcin przejeżdżają głównie autobusy PKS Kamień Pomorski, Lider, Arriva sp. z o.o. W okresie letnim turyści mają większe możliwości wyboru transportu. W czasie wakacji odbywa się tu wzmożony ruch autobusów i busów co znacznie ułatwia podróż. Autobusem można tu dojechać z pobliskich miejscowości jak np. Kamień Pomorski, Pobierowo, Świnoujście, Szczecin ale również z tych bardziej odległych m.in.: Częstochowa, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Wrocław, Wałbrzych Opole.

Podsumowanie

Klimat malutkiej miejscowości sprzyja rodzinnemu wypoczynkowi w ciszy i spokoju. Łukęcin to miejsce, gdzie nawet w środku letniego sezonu można w spokoju odpocząć na pięknej plaży, słuchając szumu Bałtyku. I mimo, że nie ma tu zbyt wielu atrakcji, a osoby, które lubią rozrywkę i zwiedzanie powinny zarezerwować swój czas na dojazd do sąsiednich miejscowości, to warto tu przyjechać, by odpocząć od zgiełku miasta. Szczególnie zimą, gdy stężenie jodu jest najwyższe morskie powietrze pozytywnie wpływa na zdrowie. Wtedy też ceny noclegów spadają, więc niewielkim kosztem można spędzić urlop nad morzem. Każda pora roku jest więc dobra by odwiedzić Łukęcin.