Międzywodzie

Charakterystyka miejscowości

Międzywodzie to miejscowość nadmorska znajdująca się w gminie Dziwnów, w powiecie kamieńskim. Niewielka miejscowość położona jest wśród starych lasów, między wodami Bałtyku i Zalewu Kamieńskiego. Klimat panujący w Międzywodziu sprzyja rodzinnemu wypoczynkowi o każdej porze roku.

Krótka historia

Kiedyś Międzywodzie było małą osadą. Dzięki bliskości morza mieszkańcy trudnili się przede wszystkim połowem ryb. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęli tu przyjeżdżać turyści zachwyceni morskim klimatem. Od lat 70. XX wieku miejscowość uznawana jest za ośrodek o charakterze uzdrowiskowym.

Plaża

Plaża w Międzywodziu ma długość około 2 km i szerokość 100 metrów. Prowadzi na nią 5 zejść, z których dwa przystosowane są dla niepełnosprawnych. Na plaży są toalety i przebieralnie. Od wschodu plażę ogranicza ujście rzeki Dziwny, która wpada do Morza Bałtyckiego.  Plaża strzeżona jest na jednym krótkim odcinku.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Osoby, które wybierają się do Międzywodzia na wczasy nie muszą obawiać się o nocleg. W miejscowości jest wiele punktów noclegowych takich jak domki letniskowe, pensjonaty, domy gościnne, wille, apartamenty. Noclegi różnią się ceną i standardem. Często wraz z noclegiem oferowane jest również wyżywienie. Osoby, które nie decydują się  na nocleg wraz z wyżywieniem mogą skorzystać z oferty miejscowych barów i restauracji. W Międzywodziu jest wiele smażalni ryb, sklepów spożywczych oraz sklepów z pamiątkami.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Międzywodzie to miejscowość chętnie odwiedzana przez osoby ceniące spokój i kontakt z naturą. Morze, jezioro,  zalew i lasy dają wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Turyści lubiących uprawiać sporty wodne mają do dyspozycji zarówno morze jak i Zalew Kamieński.  Można tu uprawiać żeglarstwo i windsurfing lub wypożyczyć skuter wodny. Wielu wędkarzy przyjeżdża tu, by zrelaksować się w ciszy. Na miejsce do wędkowania wybierają przede wszystkim ujście Dziwny do morza. Płaskie ukształtowanie terenu, ścieżki rowerowe, piękne tereny zachęcają, by swoim lub wypożyczonym rowerem zwiedzić piękne nadbałtyckie okolice. Turyści mogą wybrać się na przejażdżkę  po okolicznych lasach lub w kierunku wschodnim od Międzywodzia do Jeziora Martwa Dziwna. Warto wybrać się także na spacer do lasu, w którym znajduje się jezioro Martwa Dziwna. Nad jeziorem można spotkać wiele gatunków ptaków. Jest to również wspaniałe miejsce dla miłośników fotografii. Wielu młodych ludzi podczas wakacji chce się wyszaleć. W Międzywodziu przy wejściu na plażę znajduje się kompleks dyskotekowo-barowy. Można wybrać się również do pobliskich miejscowości np. Międzyzdrojów. Będąc w Międzywodziu polecamy zajrzeć do „Przystani na uboczu”, gdzie można obserwować ptaki i podziwiać widoki na Zalew i kępy Wyspy Chrząszczewskiej. Podczas wakacji w Międzywodziu funkcjonuje  niewielkie kino.

Pogoda

Planując urlop nad morzem przede wszystkim martwimy się o to, jaką pogodę zastaniemy. Szczególnie w wakacje zależy nam, aby było ciepło i słonecznie. Klimat w Międzywodziu jest umiarkowanie ciepły. Biorąc pod uwagę średnie opady, to najwięcej występuje w lipcu, najmniej natomiast w lutym. Lipiec jest również najcieplejszym miesiącem w roku. We wrześniu jest jeszcze dość ciepło, a plaże są puste. Jest to okres, gdy nad morze przyjeżdżają osoby nielubiące upałów i tłoków, szczególnie rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Warto przyjechać tu również zimą, gdy stężenie jodu w powietrzu jest największe. O tej porze spacery nad brzegiem morza bardzo dobrze wpłyną na nasze zdrowie.

Dojazd

Przez Międzywodzie przebiega droga wojewódzka nr 102. Aby tu dojechać z Kamienia Pomorskiego należy poruszać się drogą wojewódzką nr 107 do Dziwnówka a następnie drogą wojewódzką nr 102 przez Dziwnów. Długość drogi to około 18 km a przejazd samochodem zajmuje około 21 minut. Ze Szczecina do Międzywodzia najszybsza droga prowadzi przez DK10, S3 i DK3 do Wolina i DW102 w stronę Międzywodzia. Osoby, które chciałyby wybrać się samochodem ze Świnoujścia do Międzyzdrojów powinny kierować się drogą krajową nr 3 do Międzyzdrojów, a następnie drogą wojewódzką nr 102 w kierunku Międzywodzia. Jest to najkrótsza trasa, która wynosi około 38 km.

W okresie letnim turyści mają większe możliwości wyboru transportu. W czasie wakacji odbywa się tu wzmożony ruch autobusów i busów co znacznie ułatwia podróż. Autobusem można tu dojechać z pobliskich miejscowości jak np. Gryfice, Kamień Pomorski, Nowogard czy Szczecin, ale również z tych bardziej odległych m.in.: Częstochowa, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Świnoujście, Wrocław.

Podsumowanie

Niewielka miejscowość położona na wyspie Wolin przyciąga turystów ceniących spokój, czyste powietrze i kontakt z naturą. Miejscowość otoczona wodami Morza Bałtyckiego, Zalewu Kamieńskiego i dużymi lasami sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. Morskie powietrze z dużą ilością jodu korzystnie wpływa na zdrowie, szczególnie osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Wypoczynek w Międzywodziu polecamy szczególnie osobom chcącym się wyciszyć i spędzić swój urlop wśród szumu morskich fal i śpiewu ptaków.