Międzyzdroje

Charakterystyka miejscowości

Międzyzdroje to miejscowość położona na wyspie Wolin w powiecie kamieńskim. Uznawana jest jako jedna z najładniejszych miejscowości nadmorskich. Piękna plaża, korzystny mikroklimat oraz wiele atrakcji sprawiają, że Międzyzdroje są chętnie odwiedzane przez turystów.  Miejscowość charakteryzują klifowe wzgórza, długa plaża i prawie 400-metrowe molo.

Krótka historia

Pisemne informacje o Międzyzdrojach pojawiają się już w 1186 roku, jednak mija prawie 700 lat zanim w miejscowości pojawią się pierwsi turyści. Początkowo miejscowość rolnicza i rybacka, zmieniała powoli swój charakter na letniskowy, rozwijając się z biegiem lat. Powstawały punkty kąpieliskowe i noclegowe. Przełom wieku XIX i XX  określany jest jako czas, gdy Międzyzdroje stały się modną miejscowością turystyczną z promenadą, drewnianym molem, parkiem, zakładem solankowym, licznymi pensjonatami i willami. Mała wioska przeistoczyła się w piękny nadmorski kurort.

Plaża

Odległość z centrum miasta do plaży wynosi około 150 metrów. Plaża w Międzyzdrojach ma długość aż około sześciu kilometrów, a jej szerokość wynosi od 30 do 50 metrów. Na plażę prowadzi 10 łagodnych zejść. Latem na plaży znajdują się zjeżdżalnie wodne, trampoliny oraz inne atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych turystów. Można tu zjeść i wypożyczyć sprzęt wodny, a woda jest wyjątkowo ciepła w porównaniu do innych miejscowości nadmorskich oddalonych bardziej na wschód Polski. Około 3-4 km na wschód od centrum miejscowości plaża przechodzi w kamienisty klif, natomiast 3-4 km na zachód znajdują się półdzikie plaże naturystów.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Międzyzdroje mają bardzo rozwiniętą bazę noclegową. Dokonując wyboru miejsca noclegu turyści mają w czym wybierać. Oferowane są m.in. prywatne kwatery, ośrodki wypoczynkowe, domy wczasowe, pensjonaty, hotele, apartamenty i wille. Z uwagi na sprzyjający leczniczy mikroklimat na kuracjuszy czekają nowoczesne sanatoria. Wiele możliwości noclegu, a także zróżnicowane ceny i standardy sprawiają, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Oferta gastronomiczna jest również bogata. W Międzyzdrojach znajdują się bary szybkiej obsługi, puby ale również restauracje z domowym jedzeniem. Wiele z nich w swojej ofercie posiada dania rybne, które są ich specjalnością. Aromatyczne kawy, pyszne ciasta i desery, gofry, których zapach roznosi się po ulicach oraz lody o różnorodnych smakach dające ochłodę w upalne dni – to wszystko znajdziecie w Międzyzdrojach.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Niewątpliwą atrakcją miejscowości nadmorskiej jest plaża i pewnie zdecydowana większość turystów przyjeżdża tu z nadzieją, że słoneczna i ciepła pogoda umożliwi im wypoczynek nad brzegiem morza. Z pogodą jednak bywa różnie, warto więc wiedzieć jakie atrakcje znajdują się tu, by spędzić swój urlop w ciekawy sposób i zapamiętać go na długo nawet w czasie „barowej pogody”.

W Międzyzdrojach jest wiele atrakcji. Na pewno będąc tu warto wybrać się na molo, które prowadzi prawie 400 metrów w głąb morza, a będąc na nim możemy podziwiać piękny widok na okolicę. Woliński Park Narodowy to kolejna warta uwagi atrakcja. Turyści będąc w nim kierują się przede wszystkim do oddalonego około 1,5 km od Międzyzdrojów Rezerwatu i Zagrody Pokazowej Żubrów oraz Jeziora Turkusowego, które ma piękną barwę wody i znajduje się w niedalekiej Wapnicy. Wzgórze Zielonka i Góra Gosań to dwa z czterech głównych punktów widokowych Wolińskiego Parku Narodowego. Warto podjąć wyzwanie i zdobyć szczyt wzgórz, ponieważ widok z nich jest przepiękny i zachwycił już nie jedną osobę. Warta uwagi jest też Kawcza Góra, na którą z plaży prowadzą schody o długości 128,5 metra i pozwalają wspiąć się na wysokość 51 metrów. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Planetarium i Oceanarium to kolejne ciekawe miejsca na mapie Międzyzdrojów. Można więc obejrzeć tu z bliska zarówno eksponaty muzealne przedstawiające okoliczną faunę i florę, jak również podwodny świat i odległe gwiazdy. Międzyzdroje kojarzone są z gwiazdami, nie tylko tymi wzbudzającymi podziw na niebie, ale również tymi nieco bardziej „przyziemnymi”. Charakterystycznym miejscem w Międzyzdrojach jest Aleja Gwiazd, na której znajdują się odciski dłoni wielu słynnych osób.

Jest tu również Muzeum Figur Woskowych, a w nim około 100 figur woskowych przedstawiających znane osoby oraz postacie z filmów i bajek.  „Gwiazdy” są więc na wyciągnięcie ręki. Ciekawa atrakcją w Międzyzdrojach jest również Bałtycki Park Miniatur z modelami najciekawszych zabytków i latarni morskich krajów nadbałtyckich.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek na pewno nie będą się tu nudzić. Można spróbować swoich sił w Parku Linowym Bluszcz, pieszo lub rowerem można przemierzyć jeden z przygotowanych dla turystów szlaków: szlak św. Jakuba (24,5 km), szlak nadmorski ukazujący różnorodność wybrzeża, pieszy szlak niebieski, szlak pieszy zielony, ścieżka przyrodnicza Międzyzdrojskie Pomniki Przyrody ukazująca najciekawsze okazy drzew uznanych za pomniki przyrody, Drążkowe Łąki – ścieżka ukazująca tajemniczy świat paproci, ścieżka Przyrodnicza – Historyczna Biała Góra – podczas jej przebycia można zapoznać się z zabytkami polskiej architektury militarnej, szlak rowerowy R-10 o długości około 20 km oraz szlak samochodowy Navigo przygotowany specjalnie dla tych bardziej zmechanizowanych turystów, ukazujący atrakcje nie tylko gminy Międzyzdroje, ale również pobliskich miejscowości.

Będąc w Międzyzdrojach warto wybrać się w rejs po Zatoce Pomorskiej statkiem stylizowanym na łódź Wikingów lub promem wycieczkowym do Niemiec. Można też skorzystać z kolejki turystycznej, a podczas podróży nią dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat miasta.

W maju w Międzyzdrojach organizowany jest Turniej Tańca Towarzyskiego „Perła Bałtyku Open”, który jest jednym z największych ogólnopolskich turniejów tańca towarzyskiego. W czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, który od pół wieku przyciąga do miasta słynnych wykonawców z kraju i świata. Co roku już od ponad dwóch dekad na początku lipca odbywa się tu Festiwal Gwiazd, podczas którego w Międzyzdrojach pojawiają się największe osobowości polskiej sceny i estrady. Wizytówką Festiwalu są największe przeboje muzyki rozrywkowej, wzruszające recitale, spektakle komediowe sezonu i specjalny program przygotowany z myślą o najmłodszych. W sierpniu w amfiteatrze ma miejsce Gala Boku Zawodowego – Międzyzdroje Seaside Boxing Show. We wrześniu gmina Międzyzdroje organizuje Piknik Rodzinny podczas którego odbywają się m.in. konkursy i warsztaty.

Pogoda

Bliskość Bałtyku i zalewu Szczecińskiego sprawiają, że klimat w Międzyzdrojach ma cechy klimatu wyspiańskiego. Wilgotność powietrza jest dość wysoka.  Od morza bardzo często wieje wiatr dający ochłodę podczas gorących letnich dni. Temperatura jednak nie jest tu aż tak wysoka jak w głębi lądu. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Maj i czerwiec to miesiące, w których rzadko występują duże różnice temperatur i mgły, a najwięcej słonecznych dni występuje w maju i lipcu. Wakacje dzień jest tu dłuższy o godzinę w porównaniu do południowej części Polski! Powietrze bogate jest w jod, zwłaszcza zimą jego stężenie jest największe. Średnia roczna temperatura w Międzyzdrojach wynosi 9°C. Najmniejsze opady występują są w lutym, a największe w lipcu.

Dojazd

Do Międzyzdrojów można dojechać pociągiem, autobusem, busem, promem i samochodem. Każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety, ale ich dostępność umożliwia wybranie najbardziej korzystnej opcji dla turysty. Pociągiem można dosyć tanio i wygodnie dojechać z wielu miast, np. Krakowa, Katowic, Warszawy, Poznania, Opola, Rzeszowa, Stargardu, Szczecina, Wrocławia. Do Międzyzdrojów można dojechać również busami i autobusami np. ze Szczecina, Wolina czy Świnoujścia. Proponujemy również podróż do Międzyzdrojów promem. Promy kursują w sezonie codziennie przez zatokę Pomorską do Niemiec. Turyści wybierający się samochodem ze Świnoujścia do Międzyzdrojów muszą jechać DK 3 a następnie DW 102. Odległość pomiędzy miejscowościami to około 17 km. Trasa ze Szczecina do Międzyzdrojów wynosi około 96 km i prowadzi DK 10, S3 i DK 3 a następnie DW102. Z Kamienia Pomorskiego do Międzyzdrojów najkrótsza droga prowadzi przez Dziwnów i Międzywodzie DW 107 i DW 102.

Podsumowanie

Międzyzdroje to miejscowość z licznymi atrakcjami dla turystów. Przyjeżdżając tu nie można się więc obawiać o brak zajęcia, bo zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie o każdej porze roku oraz niezależnie od pogody.  Jest to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, ale warto tu przyjechać również poza sezonem. Sprzyjający mikroklimat i piękne widoki sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają to miejsce.