Wolin

Charakterystyka miejscowości

Wolin to miejscowość położona na południu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna. Miasto jest siedzibą gminy Wolin, która należy do powiatu kamieńskiego. Wolin znany jest przede wszystkim z corocznej imprezy pt. „Festiwal Słowian i Wikingów”. Mimo że nie ma tu morza, ilość atrakcji i historyczny charakter miejscowości sprawiają, że każdy powinien odwiedzić to miejsce.

Krótka historia

Historia Wolina jest bardzo bogata. Wszystko zaczęło się od  niewielkiej osady. Z upływem lat osada rybacka rozwinęła się w ośrodek rzemieślniczo-handlowy. Na początku średniowiecza Wolin był jedną z najważniejszych miejscowości nadbałtyckich. Miasto-państwo rządziło się swoimi prawami, a zamieszkiwali tu głównie Słowianie.  Prawa miejskie Wolin otrzymał w 1278 roku. Miasto było wielokrotnie doszczętnie niszczone i odbudowywane. W 1945 roku został przyłączony do Polski.

Plaża

Plaża w Wolinie znajduje się za Wzgórzem Wisielców. Spokojne miejsce przy rzece Dziwnej stanowi idealny punkt do rodzinnego odpoczynku. Obok plaży znajduje się plac, na którym można posiedzieć przy ognisku w towarzystwie posągów bóstw słowiańskich.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W Wolinie znajdują się zróżnicowane pod względem ceny i warunków noclegi i punkty gastronomiczne. Nie ma ich dużo, ale turyści mogą wybrać nocleg m.in. w pokojach gościnnych, domkach, willi i dobrze zjeść w miejscowych lokalach gastronomicznych i pizzeriach.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

W miejscowości odbywają się cykliczne imprezy, na które warto przyjść. Największą i najsłynniejszą z nich jest Festiwal Słowian i Wikingów. Festiwal odbywa się na początku sierpnia i przyciąga do Wolina około 2500 osób z wielu krajów świata. Podczas imprezy odbywają się inscenizacje wydarzeń historycznych, warsztaty dawnych rzemiosł, występy muzyczne, regaty i rejsy, gry i zabawy. Co roku pod koniec czerwca odbywają się Dni Wolina. Podczas Dni Wolina miejscowości przyjeżdżają sportowcy z Polski i Niemiec, artyści i rzemieślnicy. Koniec lipca to czas, gdy w Wolinie odbywa się event pod nazwą „Szanujsie.pl”. Impreza ma na celu integrację osób, które przyjeżdżają tu samochodami różnych marek, ale łączy ich miłość do motoryzacji. Podczas imprezy odbywają się konkursy, zabawy i dyskoteka.

Do największych atrakcji Wolina należą:

  • Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego,
  • Kamień runiczny Haralda Sinozębego (Bluetooth),
  • Rezerwat Archeologiczny – „Wzgórze Wisielców” Cmentarzysko Kurhanowe z IX-XI w.,
  • Barokowy Dwór – „Dworek Woliński”,
  • Marina i basen jachtowy w Wolinie,
  • Most obrotowy,
  • Rezerwat Archeologiczny „Srebrne Wzgórze”.

W mieście znajduje się niewielka starówka, kolegiata św. Mikołaja, fragmenty murów obronnych i pozostałości fortyfikacji na Wzgórzu Chyrowym. Turystom będącym w Wolinie polecamy podróż w głąb wyspy Wolin do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się m.in. piękne Jezioro Turkusowe i rezerwat żubrów. Będąc w Wolinie warto odwiedzić również pobliski Recław, a w nim Skansen Centrum Słowian i Wikingów, który otwarty jest przez cały rok. W okresie od kwietnia do września odbywa się tu wiele ciekawych imprez jak np. Majówka archeologiczna, Noc Świętojańska, Miodobranie, Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, Festiwal Słowian i Wikingów, Słowiańskie Święto plonów oraz inne ciekawe warsztaty.

Pogoda

Wybierając datę na urlop martwimy się o to, jaką pogodę zastaniemy na miejscu. Szczególnie w wakacje zależy nam, aby było ciepło i słonecznie. Klimat w Wolinie jest umiarkowanie ciepły. Najwięcej opadów jest tu w lipcu, najmniej natomiast w lutym. Lipiec jest również najcieplejszym miesiącem w roku. We wrześniu jest jeszcze dość ciepło, turystów jest już o wiele mniej, a wśród nich głównie rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Niewątpliwie najwięcej atrakcji i wydarzeń zobaczymy przyjeżdżając tu w okresie wakacyjnym, jednak warto odwiedzić to miasto również zimą, gdy jest tu spokojnie i cicho.

Dojazd

Wśród przewoźników oferujących transport w Wolinie są PKS Kamień Pomorski, EMILBUS, JOMSBORG Przewozy Pasażerskie Krajowe i Zagraniczne oraz Przewozy Regionalne. Turyści, którzy nie posiadają swojego środka transportu mają więc do wyboru przejazd autokarami, busami lub pociągami. Wiele osób decyduje się również na podróż własnym samochodem. Jadąc autem ze Szczecina do Wolina należy wybrać drogę S3 i DK3, po drodze mijając Goleniów i Przybiernów. Z Kamienia Pomorskiego do Wolina podróż samochodem zajmuje ok. 25 minut i prowadzi przez Rzewnowo i Dobropole drogą wojewódzką nr 107. Świnoujście z Wolinem dzieli około 30 km, które można pokonać wybierając krajową trójkę. Najbliższe lotnisko znajduje się 44 km od Wolina, w Goleniowie. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi regionalne relacji Szczecin Główny – Świnoujście. Przez cieśninę Dziwną przechodzi morski tor wodny, który łączy Zalew Szczeciński z Zalewem Kamieńskim.

Podsumowanie

Wolin to miejscowość znana przede wszystkim z Festiwalu Słowian i Wikingów. Przez kilka sierpniowych dni można przenieść się w czasie do średniowiecznej osady. Od kilku lat turyści mogą poznać dawne życie mieszkańców Wolina przez cały rok. Tutejszy klimat jest niepowtarzalny i przyciąga coraz więcej osób o każdej porze roku.