Zakończyła się przebudowa prawie czterokilometrowego odcinka Międzywodzie-Dziwnów drogi wojewódzkiej nr 102. Była to jedna z dwóch ostatnich dróg wojewódzkich w regionie (obok „berlinki”), które zostały wykonane z płyt betonowych w latach trzydziestych.

Przebudowa odcinka Międzywodzie-Dziwnów to kolejny zakończony etap DW 102. W październiku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakończył przebudowę odcinka Łukęcin – Lędzin.

To dobre informacje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów. Droga wojewódzka 102 jest jednym z głównych szlaków nad Bałtyk i obciążenie tej drogi w wakacje znacznie wzrasta. Odczuliśmy to, kiedy trwały prace. Cieszę się, że zakończyliśmy kolejny etap. Oznacza to większe bezpieczeństwo i komfort podróży – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

odcinek DW 102 przebudowany
Wjazd do Międzywodzia.

Prace objęły usunięcie betonowych płyt w Międzywodziu. W ich miejscu powstała nowa, komfortowa droga. W miejscowościach powstały elementy spowalniające ruch, azyle dla pieszych, nowe zatoki autobusowe i ciągi pieszo-rowerowe. W trakcie przebudowy droga została doprowadzona do odpowiednich standardów, między innymi wykonano brakujące rowy odwadniające i zlikwidowano zawyżone pobocza. Przebudowy sięgnęła do skrzyżowania przed mostem zwodzonym w Dziwnowie. W miejscu tym powstało rondo.

odcinek DW 102 przebudowany
Nowe rondo w Dziwnowie przed mostem zwodzonym.

Technologia, którą zastosowano na odcinku szlakowym, to technologia, która w Polsce z uwagi na małą liczbę dróg betonowych jest stosowana bardzo rzadko. Polega ona na położeniu elastycznej membrany, która oddziela warstwy podłoża od warstw wierzchnich.

odcinek DW 102 przebudowany
Nowa ścieżka rowerowa.

Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z Torunia. Koszt robót wyniósł ponad 13 mln zł.

Żródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Poprzedni artykuł„Gdzie szukać morza w Szczecinie? Sposoby miejskiego przewodnika”
Następny artykułSpotkanie z Piotrem Słomskim w MHZK