Świnoujście – jedyne miasto położone na 44 wyspach

Jedyne miasto w Polsce zlokalizowane na 44 wyspach i wysepkach. Popularny kurort przyciągający rzesze turystów szerokimi, pięknymi plażami, nadmorskim klimatem oraz wieloma marynistycznymi atrakcjami.

To piękne nadmorskie miasto leży na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór, a w jego granicach administracyjnych znajduje się też unikatowy archipelag wysp i wysepek Wstecznej Delty Świny, stanowiący ścisły rezerwat przyrodniczy oraz miejsce siedliskowe i lęgowe rzadkich gatunków ptaków. To niezwykłe położenie decyduje o specyfice i atmosferze miasta. Wszędzie widać nadmorski charakter miasta. Bliskość Bałtyku determinuje życie Świnoujścia w każdym jego aspekcie.

To tu znajduje się największy w Polsce terminal promowy do obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. Na terenie portu morskiego funkcjonuje też duży port jachtowy. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest latarnia morska o wysokości 65 metrów, z której światło rozpraszane jest z wysokości 68 metrów nad poziomem morza. Nadmorska budowla pochodzi z 1857 roku. Warto pokonać 300 schodów, bo ze szczytu latarni roztacza się piękny widok na miasto i morze.

W dawnym ratuszu mieści się dziś Muzeum Rybołówstwa, w którym można oglądać dawne narzędzia połowowe i nawigacyjne, zbiór modeli żaglowców i statków rybackich oraz spreparowane okazy zwierząt morskich z trzech kręgów klimatycznych: umiarkowanego, tropikalnego oraz biegunowego. W kilkunastu akwariach eksponowane są ciekawe okazy koralowców, kraby, krewetki, langusty, rozgwiazdy, małże, jeżowce, rogatnice, skrzydlice, pokolce, najeżki, nadymki, mureny i koniki morskie, a także piranie, sumy oraz żółwie słodkowodne.

Do dziś w mieście zachowały się fragmenty XIX-wiecznych fortyfikacji nadmorskiej Twierdzy Świnoujście, z których najciekawszy jest nadbrzeżny Fort Gerharda. To żywe muzeum, w którym turyści zostają wcieleni w role żołnierzy pruskich i przechodzą prawdziwe szkolenie wojskowe pod okiem pruskiego komendanta.

Kolejną marynistyczną ciekawostką Świnoujścia są kamienny falochrony. Najdłuższy z nich wchodzi aż 1400 metrów w głąb morza łukiem osłaniając wejście do portu. To świetne miejsce na spacery, z którego można obserwować wpływające do portu i wypływające z niego statki.

Zwiedzając Świnoujście warto zwiedzić kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla znajdujący się na Placu Kościelnym. Budowlę wzniesiono w XVIII wieku na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu również znajdziemy nadmorskie akcenty, w tym 2-metrowy model drewnianej korwety z 1881 roku zawieszony pod sklepieniem. W kościele na uwagę zasługują witraże i organy Steinmeyera, których dźwięki rozbrzmiewają w czasie odbywających się tu regularnie koncertów. Oświetlona fasada kościoła wygląda pięknie także nocą.

Świnoujście na status uzdrowiska, a jego klimat charakteryzuje się wyjątkowo korzystnym wpływem na zdrowie. Już w latach 1826-1827 założono tu Park Zdrojowy. W jego centralnym punkcie stanął Dom Zdrojowy, nadmorskie sanatorium, do którego przyjeżdżały rzesze kuracjuszy lecząc tu choroby układu oddechowego i krążeniowego. Projekt parku jest dziełem królewskiego ogrodnika Petera Josepha Lennego, który zaplanował przestrzeń jako sieć alejek biegnących między drzewami, krzewami, stawami i różnorodną roślinnością. Park został dotkliwie potraktowany przez trudną historię regionu, ale przeprowadzono jego renowację i inwentaryzację. Dziś jest to popularne miejsce spacerów dla mieszkańców miasta i turystów, w którym można zobaczyć 150-letni drzewostan, w tym okazałe kasztanowce, dęby i klony, piękne topole, lipy, buki, sosny oraz wiele przykładów rzadkiej roślinności pnącej.

Tym, co w Świnoujściu zachwyca absolutnie każdego są plaże szerokie na ponad 100 metrów, nadmorskie promenady i mola oraz wspaniała kuchnia, której bazą są świeże bałtyckie ryby.