Wioska słowiańska w Wolinie – Centrum Słowian i Wikingów

Jomsborg – Vineta Wolin, czyli Centrum Słowian i Wikingów łączy w sobie skansen, warsztaty archeologii eksperymentalnej z organizowanym cyklicznie i cieszącym się ogromną popularnością na całym świecie Festiwalem Słowian i Wikingów.

Skansen Słowian i Wikingów zlokalizowany jest na brzegu rzeki Dziwna. Obecnie tworzą go repliki chat, bram, umocnień obronnych i nadbrzeża portowego wiernie odzwierciedlające życie w średniowiecznym Wolinie. Do drewnianych chat krytych strzechą (obecnie jest ich 27) można wejść i poczuć prawdziwą atmosferę słowiańskiego grodu. Wnętrza są w pełni urządzone, znajdują się w nich meble, łóżka, stoły, paleniska i naczynia kuchenne, wiadra, misy i dzbanki. Domostwa wyglądają tak, jakby ich mieszkańcy wyszli z nich tylko na chwilę. Wioskę otacza drewniane ogrodzenie z 4 bramami. Skansen jest urokliwie położony na nadbrzeżu Dziwnej. Dzięki temu można było odwzorować też średniowieczne nadbrzeże portowe. Często organizowane są tu inscenizacje i pokazy produkcji w zakresie obróbki bursztynu, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, mincerstwa, snycerstwa, produkcji dziegciu, skórnictwa, rogownictwa i innych średniowiecznych prac. Przewodnicy ubrani są w stroje z epoki. W tle słychać średniowieczną muzykę. Wszystko to pozwala cofnąć się w czasie. Miejsce zachwyca i czaruje swoim magicznym klimatem.

W Centrum Słowian i Wikingów można zapisać się na warsztat wczesnośredniowiecznego rzemiosła i nauczyć się podstaw takich zapomnianych dziś specjalności jak przędzenie nici jedwabnych z kokonów jedwabników, produkcja dziegciu, wyrób ziołowych maści według starosłowiańskich receptur, tkactwo, czy powroźnictwo. Warsztaty są organizowane na tydzień przed Festiwalem Słowian i Wikingów, czyli najważniejszym i najbardziej spektakularnym wydarzeniem w Centrum Słowian i Wikingów. To żywa lekcja historii, w czasie której organizowane są pokazy średniowiecznego rzemiosła, degustacje potraw i prezentacje średniowiecznych walk. Atrakcji jest mnóstwo. Można wziąć udział w turnieju, nauczyć się strzelać z łuku, zobaczyć jak pieczono chleb, w jaki sposób wzniecano ogień, a także posłuchać oryginalnej słowiańskiej muzyki.