Przy Placu Katedralnym w Kamieniu Pomorskim usytuowany jest późnogotycki dwór kurii biskupiej. Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku w miejscu wcześniejszego dworu z XIV wieku. w roku 1568 został przebudowany w stylu renesansu. Zmieniono wnętrza i elewację. Zmieniony, nowy szczyt pokryto modnymi maswerkami, które nawiązywały do dekoracji książęcych rezydencji Grafitów.
Charakterystycznym elementem jest też XVI-wieczny wykusz (wystający przed ścianę fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej parteru) na ścianie zachodniej. Wykusz ten należy do najlepiej wykonanych dzieł tego typu architektonicznego na Pomorzu. Z punktu widzenia historycznego cenna jest też trójbiegowa klatka schodowa (o schodach dwukrotnie łamanych, dwukrotnie zmieniających kierunek) wewnątrz budynku.
Po II wojnie światowej w budynku dawnego dworu kurii biskupiej mieściła się biblioteka publiczna. Obecnie znajduje się tu archiwum kościelne oraz siedziba działających gryp przykościelnych.
W okresie letnim, renesansowe wnętrza budynku, są wykorzystywane jako sale wystawowe.