Gotycka Wieża Piastowska pochodzi z XIV wieku, została zbudowana w 1308 roku. Broniła wjazdu do Kamienia Pomorskiego od strony Wolina. Do połowy wysokości jest to masywna czteroboczna wieża. Górna część wieży jest węższa, budowana na planie koła. Wieża jest zwieńczona krenelażem (zwieńczeniem muru tzw. zębami, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń, co miało ułatwić obronę w czasie oblężenia) oraz spadzistym, stożkowym dachem.
Baszta Wolińska powstała w 1374 roku. Jest ostatnią z ośmiu baszt, które powstały w tamtym czasie, służyły obronności miasta. Jednak inne baszty zostały zniszczone podczas działań wojennych na przestrzeni dziejów.
W 1691 roku wieża i brama zostały odnowione. Oba zabytki znajdują się przy sobie, przylegają jedną ze ścian przy ulicy Słowackiego.
Atrakcją baszty jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto. Patrząc z góry, można doskonale odnaleźć kształty dawnego grodu z rozlewiskiem rzeki Dźwiny z Zalewem Kamieńskim oraz Wyspę Chrząszczewską. W jej pobliżu można podziwiać potężny Głaz Królewski, od którego wywodzi się nazwa miasta.
W obu obiektach mieści się siedziba Muzeum Kamieńskiego. Prezentowane są tam zbiory minerałów, skamieniałości oraz kamieni pochodzących z kosmosu. Zgromadzone kamienie pochodzą z różnych stron Polski i Europy.
W swej ekspozycji Muzeum posiada skamieliny dinozaurów: szkielety i kości kilku gatunków a także skamieniałe gniazdo z 33 jajami. W Muzeum na bieżąco wyświetlany jest film pokazujący życie prehistorycznych gadów.
Wędrując po kolejnych salach, możemy dokładnie zobaczyć skamieniałości pochodzące z różnych epok historycznych. Najcenniejszy jest olbrzymi geody (geoda to pusta przestrzeń masy skalnej wypełniona minerałem powstającym wskutek krystalizacji). ametystów. Ponadto w zbiorach znajdują się liczne minerały. Godna uwagi jest szczotka ametystowa (najczęściej występująca forma ametystu w postaci szczotki krystalicznej), bursztyny i meteoryty (pozostałości drobnego, skalnego ciała niebieskiego).
Wagę Muzeum podkreśla, że zgromadzonych jest około 2600 różnego rodzaju eksponatów. Oprócz tych wymienionych, można także zobaczyć i podziwiać zbroje i broń rycerską, które są wiernym odtworzeniem oryginałów. Na najwyższym piętrze Muzeum można podziwiać wystawę zdjęć Kamienia Pomorskiego, zarówno tych historycznych jak i aktualnych. Można tez zapoznać się z dokładną historią tej miejscowości.
Warty podkreślenia jest fakt, że w baszcie można skorzystać z usług punktu handlowego, z różnego rodzaju biżuterią oraz minerałami i wyrobami z kamienia.