Piotr Andrzej Cywiński, urodzony 25 sierpnia 1951 roku w Kamieniu Pomorskim, to postać znana w polskim środowisku dziennikarskim oraz publicystycznym. Posiada doświadczenie jako akredytowany dziennikarz w Niemczech, co pozwoliło mu na rozwinięcie kariery zarówno w kraju, jak i za granicą.
Jego działalność obejmuje wiele dziedzin, w tym komentarze polityczne, felietony oraz literaturę, co czyni go osobą wszechstronną i wpływową w polskim dyskursie publicznym.
Życiorys
Piotr Cywiński to doświadczony dziennikarz, który swoją edukację rozpoczął w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Następnie studiował na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, a także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w okresie 1974–1987, kiedy to pracował w TVP Szczecin oraz „Kurierze Szczecińskim”. Specjalizował się głównie w zakresie edukacji, szkolnictwa wyższego oraz kultury. Oprócz tego publikował recenzje filmowe oraz współpracował z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w różnych rolach, w tym jako współrealizator, recenzent oraz juror.
W roku 1988 zdobył akredytację parlamentarno-rządową w Bonn i Brukseli, co otworzyło przed nim nowe możliwości współpracy z wieloma pismami. Jako publicysta i reportażysta nawiązał współpracę z takimi tytułami jak „Nowy Dziennik”, „Kontinent” (wydawanym w RFN przez Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka w Europie Wschodniej), „Tygodnik Solidarność”, „Jedność”, niemieckim tygodnikiem „Focus” oraz magazynem „Spiegel TV”.
Dalsze lata jego działalności, od 1989 do 2011 roku, to współpraca z tygodnikiem „Wprost”. Specjalizował się w międzynarodowej problematyce, szczególnie koncentrując się na relacjach polsko-niemieckich. Relacjonował kluczowe wydarzenia w Niemczech, w tym obalenie Muru Berlińskiego oraz podpisanie traktatów z Polską dotyczących potwierdzenia granic i dobrego sąsiedztwa. Jest autorem wielu ekskluzywnych wywiadów, w tym z Egonem Krenzem, kanclerzami RFN takimi jak Helmut Schmidt, Helmut Kohl oraz Gerhard Schröder, a także z prezydentami Niemiec, takimi jak Richard von Weizsäcker, Roman Herzog i Johannes Rau. Poza tym moderował polsko-niemiecki okrągły stół, który gromadził polityków oraz przedstawicieli mniejszości narodowych.
Oprócz pracy dla „Wprost”, Piotr Cywiński współpracował z wieloma innymi mediami, takimi jak „Newsweek”, „Przekrój”, „Warsaw Voice”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Życie Warszawy”. Pełnił również rolę stałego felietonisty w „Głosie-Dzienniku Pomorza” oraz dwujęzycznym tygodniku „Schlesisches Wochenblatt”. Jego współpraca obejmowała także Polskie Radio oraz telewizję, a w tym programy takie jak magazyn informacyjny „Panorama” i TVP Info.
W latach 2011–2012 był komentatorem „Uważam Rze”. Po konflikcie, w wyniku odwołania redaktora naczelnego Pawła Lisickiego, postanowił odejść z zespołem. Dziś jest publicystą tygodnika „W Sieci” oraz portalu WPolityce.pl. Od stycznia 2017 do maja 2021 roku współprowadził audycję „Magazyn Międzynarodowy” z Piotrem Semką w Polskim Radiu Szczecin, a także był współautorem cyklu „Felietonów całkiem niepolitycznych”. Od czerwca 2021 do grudnia 2023 roku prowadził program „Spięcie” z Michałem Rachoniem, dotyczący polityki krajowej oraz międzynarodowej, a także cykl felietonów pt. „Pole minowe” w Polskim Radiu Opole.
Jego dorobek literacki obejmuje dwie książki: „Sezon na Europę” (2003, z Rogerem Boyesem) ISBN 83-07-02933-3 oraz „Koniec Europy” (2004) ISBN 83-7391-642-3. Są to zbiory reportaży z różnych krajów, w tym Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii oraz Włoch, jak również z krajów wschodniej Europy, takich jak Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Rumunia, Mołdawia, Bułgaria oraz Turcja. Piotr Cywiński był także korespondentem wojennym, relacjonując wydarzenia m.in. z Bałkanów oraz Ruandy.
Zaangażowany w życie polityczne, był członkiem Rady Politycznej Partii Demokratycznej – demokraci.pl, z której odszedł na znak protestu przeciwko „zwrotowi tej partii na lewo”. Jest żonaty, jego żona Dorota oraz syn Miłosz są prawnikami.
Przypisy
- Audycje Radia Opole - Radio Opole [online], opole.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- "Pole minowe" - felietony Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia - Radio Opole [online], opole.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- Radio Opole nie przedłuża umów Ogórek, Cywińskiemu, Goćkowi, Rachoniowi i Semce - Press.pl - najnowsze informacje z branży medialnej, marketingowej, reklamowej i public relations [online], press.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- Audycje - Magazyn Międzynarodowy - Radio Szczecin [online], radioszczecin.pl [dostęp 19.10.2017 r.]
- Felieton całkiem niepolityczny - Magazyn Międzynarodowy - Radio Szczecin [online], radioszczecin.pl [dostęp 19.10.2017 r.]
- Artykuł A new deal? w „The Warsaw Voice”.
- Piotr Cywiński w archiwum „Gazety Wyborczej”.
- Artykuł Jeszcze Steinbach nie zginęła w „Rzeczpospolitej”.
- Artykuł Euro nie jest lekiem na całe zło w „Rzeczpospolitej”.
- Artykuł Spóźnione lądowanie w „Życiu Warszawy”.
- wywiad z Gerhardem Schröderem.
- wywiad z Richardem von Weizsäckerem.
- wywiad z Johannesem Rauem.
- Autorzy – Piotr Cywiński na stronie tygodnika Wprost.
- Artykuł Direkt-znaczy-wprost we „Wprost” – przekrojowo omawiający tematykę artykułów Cywińskiego.
- Polskie media o Niemczech – raport.
- Mit der Geschichte nichts am Hut w „Focusie”.
- Piotr Cywiński. presseurop.eu.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jerzy Kalibabka | Franz San Galli | Paweł Małecki (cukiernik) | Zbigniew Graczyk (inżynier) | Przemysław Kita (chemik)Oceń: Piotr Cywiński (dziennikarz)