Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, usytuowany w malowniczej miejscowości Kamień Pomorski, to zabytkowy obiekt o charakterze barokowym. Jego architektura oraz historia przyciągają miłośników sztuki i kultury, oferując wyjątkową możliwość zanurzenia się w przeszłość regionu.
Zarówno mieszkańcy, jak i przybyli turyści mogą cieszyć się niepowtarzalnym urokiem tego sakralnego budynku, który stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Kamienia Pomorskiego.
Historia
Wzmianki o pierwszym kościele w tym miejscu sięgają XIII wieku, kiedy to został on wzniesiony w obrębie książęcego grodu Gryfitów. Jego fundatorem byli mieszkańcy Kamienia Pomorskiego, a najstarsza znana informacja na temat tej budowli pochodzi z 1297 roku.
W epokę średniowiecza, świątynia ta pełniła ważną rolę jako kościół filialny katedry św. Jana Chrzciciela. Niestety, atmosfera spokoju nie trwała długo, gdyż kościół dwukrotnie padał ofiarą pożaru: pierwszy raz w 1308 roku, a następnie ponownie w 1483 roku.
Po tych zniszczeniach, budowla poddana została odbudowie w roku 1619, z inicjatywy uczestników luterańskiego pogrzebu. Ponownie nieszczęście dotknęło świątynię w 1743 roku, kiedy silny sztorm na Zalewie Kamieńskim zniszczył jej strukturę. Około 1755 roku, lub w 1750, kościół został odrestaurowany i przyjął formy stylu barokowego.
W XIX stuleciu, obiekt nie spełniał już swojej pierwotnej roli religijnej, gdyż był wykorzystywany jako szpital i magazyn. Po zakończeniu II wojny światowej, kościół został zamknięty, a w latach 1960-1970 służył do celów świeckich — w tym aż do 1993 roku, kiedy to funkcjonował jako sala estradowa w domu kultury. Po upływie tych lat przywrócono mu jego pierwotne funkcje sakralne, a 8 września 1996 roku ponownie poświęcił go arcybiskup Marian Przykucki.
Opis
Obiekt, który mamy przyjemność opisać, to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z niezwykle charakterystycznym dachem dwuspadowym oraz prostokątnym planem. Zakończenie od wschodu jest trójstronne, co nadaje budowli wyjątkowy wygląd.
Na zachodniej stronie, w sposób imponujący, do kościoła przylega dwukondygnacyjna wieża, zwieńczona dachem hełmowym, który jest pokryty blachą miedzianą. Wzniesienie wieży dodaje całej strukturze monumentalnego charakteru.
W centralnej części prezbiterium znajduje się obraz, który przedstawia wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to element o dużym znaczeniu sakralnym oraz artystycznym. Bezpośrednio pod nim umieszczono tabernakulum, udekorowane Chrystogramem, co podkreśla religijną symbolikę miejsca.
Po prawej stronie obrazu umiejscowiony jest drewniany krucyfiks, będący ważnym elementem chrześcijańskiego wizerunku, natomiast po lewej stronie można podziwiać figurę Matki Bożej Fatimskiej, która w duchowej przestrzeni kościoła również odgrywa kluczową rolę.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.05.2010 r.]
- a b c Kirche Cammin Polen Kamien Pomorski [online], www.pl-ostsee.de [dostęp 18.10.2022 r.]
- a b c d e f g h i j k l Matysiak 2012 ↓, s. 18.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim | Kościół św. Mikołaja w Kamieniu PomorskimOceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieniu Pomorskim